Podstawowe informacje o lokatach bankowych

Oszczędzać pieniądze w taki sposób, by mieć z tego dodatkowo jakiś zysk można na wiele sposobów. Niektórzy inwestują w nieruchomości, inni w obligacje, a jeszcze inni zajmują się handlem walutami. Istnieje również możliwość powierzenia środków finansowych bankowi – w tym zaś zakresie są do wyboru różne opcje. Wśród nich znajdują się m. in. lokaty. Określane są one również mianem depozytów bankowych. Tego typu inwestycja polega na tym, że klient wpłaca do banku pieniądze i umieszcza je na wybranej lokacie. Czas depozytu jest zróżnicowany – w zależności od rodzaju lokaty. Po jego upływie klient może wypłacić kwotę pierwotną wraz z odsetkami.

Oprocentowanie

Wysokość odsetek jest uzależniona od oprocentowania lokaty. Warto w tym momencie dodać, iż na chwilę obecną oprocentowanie lokat nie jest tak atrakcyjne z punktu widzenia klienta jak miało to miejsce kilka lat temu. Istnieje co prawda możliwość negocjowania wysokości oprocentowania, niemniej jednak wchodzi ona w rachubę jedynie przy bardzo wysokich sumach – jakich dokładnie, to już zależy od banku. Jeden wymaga wpłacenia na lokatę minimum 50 tys. zł, inny zaś 100 tys. zł etc. Zysk z lokaty podlega oprocentowaniu podatkiem dochodowym, trzeba się zatem liczyć z potrąceniem stawki podatku od uzyskanych odsetek.

Lokaty terminowe

Mówiąc o lokatach bankowych, najczęściej pada w tym kontekście takie określenie jak lokaty terminowe. Okres depozytu jest tutaj zróżnicowany – w zależności od rodzaju lokaty, a należy zauważyć, iż oferta banków jest w tym zakresie urozmaicona. Okres depozytu może zatem trwać np. 3 miesiące, pół roku lub rok. Klient sam decyduje o tym jak długo jego pieniądze będą się znajdować na lokacie. Terminowe lokaty dzielą się na odnawialne oraz na nieodnawialne. Lokata odnawialna to taka, która po upływie określonego okresu depozytu jest automatycznie odnawiana przez bank na analogiczny okres – rzecz jasna po upływie okresu depozytu klient może zażądać wpłaty środków, aczkolwiek nie musi tego robić. W przypadku lokat nieodnawialnych sprawa jest prosta – mija okres depozytu i klient z powrotem otrzymuje zainwestowany kapitał plus odsetki (po potrąceniu podatku). Kilka słów warto jeszcze w tym miejscu poświęcić okresowi depozytu – generalnie bardziej się opłaca wpłacić pieniądze na lokatę długoterminową, a im ich więcej, tym efektywniejszy zysk.

xd5nnr środa, 08 lipiec 2015 - 1:41 pm | | Domyślne
Użyte znaczniki: , , ,