Najważniejsze zasady na rynku kredytowym

Skuteczne poruszanie się po rynku kredytowym wymaga znajomości podstawowych zasad. W artykule poznasz techniki, które wyraźnie ułatwiają zdobycie korzystnego kredytu gotówkowego w możliwie najlepszym okresie funkcjonowania gospodarki. Po poznaniu zasad kredytowania skutecznie podejdziesz do zaspokajania podstawowych i luksusowych potrzeb gospodarstwa domowego.

Przede wszystkim przed wejściem na rynek kredytowy zapoznaj się z najważniejszymi podmiotami i aktami prawnymi związanymi z branżą. Ustawa o kredycie konsumenckim, prawo bankowe, wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, czy polityka Narodowego Banku Polskiego to główne obszary, którymi powinieneś się zainteresować w pierwszej kolejności. Rynek kredytowy w Polsce jest zdominowany przez banki detaliczne, następnie przez firmy pożyczkowe i inwestorów indywidualnych na ostatnim miejscu. Każdy pożyczkodawca jest zainteresowany zminimalizowaniem ryzyka współpracy i maksymalizowaniem zysków. Standardowo przed podpisaniem umowy kredytowej zostaniesz poproszony o wypełnienie wniosku. W nim podajesz podstawowe dane osobowe, dochody, opcjonalnie stan cywilny, chociaż w praktyce żadna instytucja finansowa nie może bezpośrednio o takie rzeczy pytać. Potwierdzenie dochodu jest zdecydowanie najważniejszą czynnością. Robisz to za pośrednictwem formularza PIT za poprzedni rok, przez oświadczenie od pracodawcy, czy wydrukowanie szczegółowego wyciągu z rachunku osobistego. Sprawa jest łatwiejsza, jeżeli zaciągasz zobowiązanie w banku detalicznym, gdzie już posiadasz konto. Wtedy doradca jest w stanie błyskawicznie zweryfikować zgodność wniosku z rzeczywistością.

Dokładna analiza kredytobiorcy jest niezbędna, także z prawnego punktu widzenia. Chodzi bowiem o kwestie zarządzania ryzykiem kredytowym. Banki nie mogą sobie pozwolić na obniżenie standardów ze względu na precyzyjne wytyczne NBP i KNF. Pamiętaj, że kredytobiorca posiada wiele praw, a w tym prawo do przejrzenia umowy kredytowej przed jej podpisaniem. Umowę możesz zabrać do domu, a dopiero później zdecydować o podpisaniu dokumentu. Każdy kredytobiorca posiadający wątpliwości odnośnie szczegółów oferty bez problemu zrezygnuje ze współpracy. W razie problemów na rynku kredytowym wystarczy zgłosić się do rzecznika praw konsumenta. To dość korzystna procedura. W aktualnych warunkach prawno – gospodarczych pożyczka gotówkowa posiada limit kosztów pozaodsetkowych i oprocentowania nominalnego, więc lichwiarskie zobowiązania w legalnym obrocie praktycznie nie obowiązują. To zwiększa zaufanie klientów.

xd5nnr czwartek, 22 luty 2018 - 10:08 am | | Domyślne