Czym jest kredyt gotówkowy i czego potrzebujesz do jego zaciągnięcia?

Zadłużenie krótkoterminowe notuje się praktycznie u trzydziestu, a nawet więcej procent gospodarstw domowych w kraju. Pożyczka gotówkowa to podstawowe narzędzie wsparcia finansów osobistych, chociaż często źle rozumiane. Czym wyróżnia się kredyt gotówkowy na tle innych rodzajów zobowiązań i jakie warunki musisz spełnić, aby skutecznie podpisywać umowę z bankiem detalicznym lub instytucją pozabankową?

Kredyt gotówkowy to nic innego, jak pieniądze przeznaczone na dowolny cel konsumpcyjny, inwestycyjny, inny. Kredytobiorca przy pożyczce gotówkowej nie musi obawiać się stałego monitorowania wydatków przez kredytodawcę. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ przy poważnych zobowiązaniach taka analiza wydatków jest wręcz wpisania we współpracę. W większości sytuacji kredyt gotówkowy jest po prostu uniwersalny. Przedział kwot dla kredytów gotówkowych to mniej więcej 1000 złotych – 250 000 złotych, chociaż maksymalne obciążenie zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim praktycznie się nie zdarza i wymaga dysponowania ponadprzeciętną zdolnością kredytową. Według statystyk branżowych średnia kwota dla kredytu gotówkowego to mniej więcej 40 000 złotych. Z reguły zadłużenie krótkoterminowe nie przekracza pięćdziesięciu tysięcy złotych w rozłożeniu na 2 – 5 lat w zależności od potencjału ekonomicznego gospodarstwa domowego. Jedna z najważniejszych zalet przy kredycie gotówkowym to bardzo jasne koszty, w tym oprocentowanie i koszty pozaodsetkowe. W aktualnym standardzie prawnym koszty pozaodsetkowe kształtuje tzw. ustawa antylichwiarska, która docelowo oczyściła rynek z wielu nieuczciwych podmiotów. To jedna z lepszych informacji dla kredytobiorców, którzy nie muszą obawiać się utraty całego majątku przy podpisywaniu nawet niewielkiej umowy.

Aby zaciągnąć skutecznie kredyt gotówkowy potrzebujesz naturalnie pozytywnej zdolności kredytowej, na którą składa się nie tylko solidny, stabilny dochód od wiarygodnego pracodawcy, ale również koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Im mniejsze koszty utrzymania, tym większe pole do negocjacji, chociaż banki z reguły posługują się statystykami kosztów utrzymania dla różnych lokalizacji. To zatem nieco ograniczony czynnik. Kredytobiorca przy składaniu wniosku kredytowego jest natychmiast kwalifikowany do grupy ryzyka. Klienci o pozytywnej zdolności kredytowej, o jasnej historii spłat dotychczasowych zobowiązań otrzymają z reguły korzystniejsze warunki spłaty. Różnice nie są jednak, aż tak bardzo tragiczne, a zadłużenie krótkoterminowe nawet przy średniej zdolności kredytowej opłaca się najbardziej. Można powiedzieć, że przy dobrej zdolności kredytowej zadłużenie krótkoterminowe okazuje się efektywniejsze od oszczędzania. W takim wypadku dbasz tylko o stabilny dochód, a wszystkie pieniądze z pensji wydajesz na bieżąco. Po pojawieniu się problemów ekonomicznych po prostu udajesz się do banku lub parabanku. Firmy pożyczkowe działają szczególnie dobrze w internecie.

xd5nnr środa, 05 wrzesień 2018 - 2:06 pm | | Domyślne