Lokata krótko czy długoterminowa?

Jak wiadomo lokata to bardzo bezpieczny sposób zaoszczędzenia swoich pieniędzy. Wśród wszystkich lokat najbardziej popularne są lokaty długoterminowe i lokaty krótkoterminowe. Ale którą z nich wybrać? Na to pytanie mam nadzieję, że uda mi się odpowiedzieć, a może raczej dzięki kilku cennym informacjom przedstawionym przeze mnie będziesz mógł/ mogła łatwiej podjąć tę decyzję. Przedstawię Wam każdą z nich.

Lokata krótkoterminowa

Lokaty krótkoterminowe zazwyczaj cieszą się swym powodzeniem wśród osób, które nie posiadają zbyt wysokiego kapitału własnego jak i osób które w niedalekiej przyszłości będą potrzebowały swoje pieniądze. Panuje przekonanie, że lokaty krótkoterminowe nie są zazwyczaj wysoko oprocentowane, ale nie do końca się z tym zgodzę, przecież wiele banków proponuje 3 a nawet 4% zysku w zaledwie np trzech miesięcy. Należy jednak sprawdzić czy w związku z tak wysokim oprocentowaniem nie ma jakiś kruczków tj. np.warunkiem do założenia lokaty w danym banku jest założenie w nim konta bankowego co często może wiązać się z dodatkowymi opłatami związanymi z tą usługą. Tak więc jeśli planujesz za jakieś dwa, trzy miesiące wydatki a między czasie chcesz coś zyskać taka lokata jest właśnie dla Ciebie.

Lokata długoterminowa

Zakładając lokatę długoterminowa należy wiedzieć, że nie opłaca się przerywać umowy przed jej zakończeniem, gdyż wiąże się to z utratą oprocentowania. Reasumując nie zarobimy na tej lokacie nic. Dlatego też w przypadku podpisywania umowy na lokatę długoterminowa, musisz być pewna/pewny, że te pieniądze nie będą Ci przez te przykładowo 2 lata potrzebne. Istnieje przekonanie, że polacy na lokaty długoterminowe lokują większą sumę pieniędzy. Lokaty długoterminowe są idealnym rozwiązaniem jeśli planujesz założyć ją dla swojego dziecka. Często bywa tak, że rodzice nie bardzo wiedzą co zrobić z pieniędzmi zebranymi przez dziecko z komunii taka lokata jest idealnym rozwiązaniem. Dziecko na niej zyska i w przyszłości będzie mogło same zadecydować na co wyda swoje zaoszczędzone pieniądze.

Jeśli nadal nie wiesz którą z lokat wybrać załóż początkowo lokatę krótkoterminową, tu możesz się sprawdzić. Zobaczysz czy to dla Ciebie? A być może za jakich czas zaoszczędzisz w ten sposób kilka ” dodatkowych groszy”, stwierdzisz, że jesteś gotowy na dłuższe ulokowanie swojego majątku. A tym samym istnieje duże prawdopodobieństwo, że zyskasz dla siebie większą sumę pieniężną.

xd5nnr wtorek, 30 październik 2018 - 1:41 pm | | Domyślne