Jak dobrze wybrać kredyt gotówkowy?

Przed zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania finansowego należy dwa razy się nad tym zastanowić. Warto przemyśleć to, czy faktycznie potrzebujemy kredytu i jakie koszty przy nim poniesiemy. Według ogólno dostępnych raportów wynika, że już kilkanaście milionów Polaków posiada kredyty, a ich liczba z roku na rok wzrasta. Kredyt gotówkowy zaciągamy na różne rzeczy, z reguły przeznaczamy go na zakup mieszkania, samochodu, sprzętu RTV, wycieczki zagraniczne lub na bieżące potrzeby, sprawdź najlepsze oferty na pożyczkę na kredyty-gotowkowe.portalbankowy.info.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Na samym początku skupmy się nad wyjaśnieniem pojęcia „kredyt”. Jest to pisemna umowa pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą. Polega ona na udostępnieniu przez bank określonej w umowie sumy pieniędzy na konkretny czas, a kredytobiorca zobowiązuje się oddać ustaloną kwotę w określonym czasie wraz z odsetkami zawartymi w umowie.

Zdolność kredytowa wpływa na wysokość kredytu gotówkowego

Jeśli już zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do banku, aby dopełnić wszelkich formalności z nim związanych. Wówczas bank dokładnie przeanalizuje naszą zdolność kredytową, potwierdzając tym samym naszą zdolność finansową do spłaty przyszłego zobowiązania. Na poziom zdolności kredytowej wpływa szereg różnych czynników takich jak np., wysokość uzyskiwanych dochodów, źródło ich uzyskiwania (rodzaj umowy), aktualne obciążenia finansowe, wiek kredytobiorcy, liczba osób na utrzymaniu, a także okres spłaty kredytu gotówkowego. Zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie punktów. Należy również pamiętać o tym, że bank sprawdzi przyszłego kredytobiorcę także w Biurze Informacji Kredytowej, które odpowiedzialne jest za gromadzenie informacji o aktualnych spłatach lub zaległościach w płatnościach kredytów, pożyczek i innych produktów finansowych.

Kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem, a wcześniejsza spłata

Górna granica kredytu gotówkowego wynosi 150 tysięcy złotych, a jego maksymalne oprocentowanie może wynosić nawet 16 procent. Banki przyznają ten rodzaj kredytu na maksymalnie 10 lat. Obecnie większość banków, które oferują ten produkt umożliwia kredytobiorcom wcześniejszą spłatę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jednak nie zmienia to faktu, że trzeba bardzo dokładnie czytać wszystkie zapisy w umowie kredytowej, bo być może bank zawarł informację, w jakich przypadkach wcześniejsza spłata jest możliwa. Niemniej jednak dodatkowym kosztem, który będzie trzeba ponieść jest ubezpieczenie kredytu. Można z tego ubezpieczenia zrezygnować, ale warto dokładnie to przemyśleć, bo nie wiadomo, w jakiej sytuacji finansowej czy bytowej znajdziemy się za rok czy dwa.

Podsumowując. Warto jeszcze raz zastanowić się nad tym czy faktycznie potrzebujemy kredytu gotówkowego. Wszak nieopłacalne jest to, aby niepotrzebnie się zadłużać i później zastanawiać się nad tym, z czego spłacimy zaciągnięty kredyt gotówkowy. Nie o to przecież chodzi…, Dlatego zastanów się nad tym bardzo dogłębnie.

xd5nnr środa, 12 luty 2020 - 2:58 pm | | Domyślne