Kilka faktów o kredycie samochodowym

Dla wielu osób samochód to podstawowy środek poruszania się, jeśli jednak nie mamy na niego pieniędzy, to możemy skorzystać z kredytu samochodowego. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Banki oferują różne rodzaje kredytów, kredyt gotówkowy przeznaczony może być np. na dowolny cel, kredyt konsolidacyjny na spłatę kilku kredytów, a kredyt samochodowy jak sama nazwa wskazuje, na zakup pojazdu. Abyśmy jednak uzyskali kredyt, musimy spełnić szereg wymagań. Po pierwsze bank sprawdzi naszą zdolność kredytową. Koniecznie musimy więc posiadać dochody, które nam na to pozwolą. Warto podkreślić, że umowa kredytowa może nas zobowiązać nie tylko do regularnej spłaty rat, ale i wykupienia ubezpieczenia AC, ustanowienia banku współwłaścicielem samochodu na czas trwania umowy kredytowej lub ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia. Wszystkie z wymienionych produktów stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla banku. Co ciekawe, wiele banków oferuje kredyty samochodowe, których oprocentowanie jest korzystniejsze niż w przypadku kredytów gotówkowych. Wynika to właśnie z wcześniej wspomnianych zabezpieczeń, które w kredycie gotówkowym nie występują, a tym samym narażają bank na pewne niebezpieczeństwo.

Koszty kredytu

Pamiętajmy, że koszty kredytu samochodowego to nie tylko sama kwota pożyczki, do pożyczonej sumy doliczyć należy oprocentowanie doliczane do każdej raty, jak również składki za obowiązkowe polisy. Dodatkowo auto wzięte w kredyt musi posiadać ubezpieczenie AC. W ten sposób banki zabezpieczają się przed ewentualnym wypadkiem. Aby ograniczyć koszty związane z kredytem, możemy poszukać najtańszego OC i AC. Chyba że bank będzie miał w tym zakresie określone wymagania. Inne opłaty, to także te związane z przygotowaniem kredytu. Nie dajmy się zwieść sloganom reklamowym. Każdą z ofert starannie przepatrzmy pod kosztem ewentualnych kosztów dodatkowych. Warto sprawdzić zarówno oferty oferowane przez banki, jak i dilerów samochodowych. Mogą się one różnić pod względem kosztów. Aby nie dać się zaskoczyć dokładnie przejrzyjmy również tabelę opłat i prowizji. Dowiedzmy się także koniecznie, czy w grę wchodzi szybsze spłacenie kredytu, jak również ewentualna zmiana daty płatności czy dopisania współwłaściciela. Wszystkie te kwestie mogą wiązać się z dodatkowymi płatnościami.

Czy na każdy samochód dostaniemy kredyt?

Bank udzielając nam kredytu samochodowego, musi dbać o swoje interesy, dlatego, jeśli chcemy zakupić samochód używany, to jego wiek nie może przekraczać górnej granicy określonej przez bank. Zazwyczaj w momencie spłaty ostatniej raty kredytu, samochód nie może mieć więcej niż 13-16 lat. Próg ten zależny jest jednak od banku i jego oferty.

Kredyt samochodowy online

Chociaż kredyt kojarzy nam się zazwyczaj z wizytą w placówce, to coraz więcej banków proponuje wzięcie kredytu za pośrednictwem internetu. W tym celu warto przeszukać strony internetowe poszczególnych placówek i wybrać ten, który wydaje nam się najbardziej opłacalny. Jeśli szukamy najtańszej opcji, to kredyt taki powinien mieć nie tylko najniższe oprocentowanie, ale i niskie RRSO. Warto też zwrócić uwagę na ewentualne dodatkowe polisy czy zakup dodatkowych produktów. W przeciwnym razie możemy rozczarować się ostateczną kwotą kredytu i jego kosztami, które znacznie przewyższą nasze założenia. Przeznaczmy na poszukiwanie kredytu odpowiednią ilość czasu, powinna być to decyzja dobrze przemyślana, której nie będziemy żałować. Dlatego uważnie rozważmy za i przeciw oraz rozwiejmy ewentualne wątpliwości.

xd5nnr środa, 24 czerwiec 2020 - 1:07 pm | | Domyślne