Zdolność kredytowa a kredyt samochodowy

Każdy kredyt samochodowy udzielany jest według tych samych zasad, co inne typy podobnych produktów finansowych. Oczywiście formalności te mogą się nieco różnić między sobą, ale zasada jest prosta – tak czy inaczej, musimy posiadać określoną zdolność kredytową. Jak ją zwiększyć, by jak najlepiej sfinansować zakup wymarzonego przez nas samochodu? Zobacz na 17bankow.com/kredyty-samochodowe, która ofera będzie dla Ciebie najlepiej dopasowana.

Co ma wpływ na zdolność kredytową?

Odpowiedź na pytanie zawarte w śródtytule jest prosta: dochód. Oczywiście należy tu uwzględnić czynniki zmienne w postaci rodzaju stosunku o pracę, czasu naszego zatrudnienia i wielu innych, związanych z tym czynników. Na zdolność kredytową ma również wpływ to, czy jesteśmy w związku czy nie. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy mamy do czynienia z dwójką pracujących małżonków. Jeśli pojawiają się dzieci, zdolność kredytowa gwałtownie się obniża. Nie bez znaczenia jest też fakt, czy zaciągaliśmy już wcześniej jakiekolwiek zobowiązania. Jeśli spłacaliśmy je terminowo, nasza ocena w oczach banku (i BIK-u) znacznie wzrasta.

Bezpieczne podróżowanie

Bank kredytujący zakup naszego nowego samochodu, może – jeśli pojawi się taka konieczność – sprawdzić nasze dane u Ubezpieczyciela. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób szacuje on ryzyko uszkodzenia auta na skutek wypadku. Zasada ta dotyczy zwłaszcza młodszych kierowców (najczęściej poniżej 26 roku życia), którzy najczęściej znacznie bardziej ryzykują na drodze. Z tego też powodu lepiej wnioskować o kredyt samochodowy nieco później, to jest najlepiej po ukończeniu wspomnianego progu wiekowego. W tej sytuacji kredyt może nie tylko okazać się tańszy, ale też pojawi się możliwość zaciągnięcia znacznie większego zobowiązania, chociażby na zakup samochodu z wyższej półki.

Uwaga na istniejące zobowiązania

Osoby wnioskujące o kredyt samochodowy powinny zadbać o likwidację wszystkich innych zobowiązań, w tym również tych, z których na co dzień nie korzystają. Mowa tu zwłaszcza o debetach na kontach osobistych, kartach kredytowych i odnawialnych pożyczkach. Podczas weryfikacji zdolności kredytowej bank uznaje je za zobowiązania zaciągnięte, które mogą istotnie obniżyć naszą ocenę w oczach banku. Nie zapominajmy, że jest w tym sporo racji. Nawet, jeśli spłacimy wszelkie obciążenia kart kredytowych, to i tak bank nie może być pewien, że nie uruchomimy ich po zaciągnięciu kredytu samochodowego. Pod żadnym pozorem nie należy też ukrywać dotychczasowych zobowiązań finansowych. Jeśli takie istnieją (i nie mamy możliwości, by je zamknąć) rzetelnie poinformujmy o nich bank. W przeciwnym razie, już na starcie będziemy niewiarygodni w oczach doradcy.

Podsumowanie

Kredyt samochodowy to produkt finansowy, który – ze względu na swoją wartość i czas kredytowania – wymaga jasno określonej zdolności kredytowej. Co ważne, uwzględnia ona nie tylko czas obecny, ale też możliwe zdarzenia przyszłe. Dlatego tak ważne jest tu pozamykanie wszelkich kontrowersyjnych kwestii, które mogłyby osłabić nas w trakcie negocjacji podjętych z bankiem.

xd5nnr wtorek, 15 wrzesień 2020 - 11:59 am | | Domyślne